"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Nasa Deca su NAS Emanet » Probudimo ljubav prema Qur'anu kod naše djece
Probudimo ljubav prema Qur'anu kod naše djece
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 4:58 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Učenje Allahove Knjige je ibadet kojim se približavamo Uzvišenom Allahu, a posebno je bitan za nas žene, jer smo mi odgajateljice ummeta, mi smo nosioci ove vjere i mi je prenosimo na sljedeću generaciju.

Naši muževi su ti koji rade van kuće da bi stekli opskrbu za nas i našu djecu, bave se poslovima koji od njih traže da veći dio svoga dana provedu van kuće.
A mi, supruge i majke smo tu u našim domovima, uz naše najmlađe koje trebamo podučiti ne samo tewhidu i namazu već i učenju Qur’āna, i ahlaku, kao i svemu drugom što ova naša vjera nosi sa sobom.

Odgojiti čestito dijete smatra se za jedno od najboljih dobrih dijela. Na ramenima svakog savjesnog roditelja leži jedna od poslaničkih dužnosti. Kako su Poslanici dolazili da nauče ljude Allahovoj vjeri i propisima, tako su i roditelji dužni da nauče svoju djecu pravim vjerovanjima i dužnostima prema Stvoritelju.
Zato Allah Uzvišeni kaže: "O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje čuvajte od vatre čije će gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj će se meleki strogi i snažni brinuti, koji se onome što im Allah zapovjedi neće opirati, i koji će ono što im se naredi izvršiti.” (Prevod značenja, At-Tahrim, 6)
Ovo sestre trebamo shvatiti vrlo ozbiljno. Mi se nalazimo u teškom vaktu. Vrlo je teško pristupiti odgoju naše djece, kada su na svakom koraku širk, kufr, te razni harami kao muzika i golotinja; šejtanluci su se rasprostranili na ovom dunjaluku.

Šta će to održati nase djete na pravom putu ako ne Allahov putokaz, Allahov vodič koji nam je dat Njegovom milošću da bi se okoristili, da bi proučavali Allahovu Knjigu i po njoj postupali? Šta će povećati iman nama i našim bližnjim ako ne Qur’an ponajviše? Zbog toga trebamo zasukati rukave, prije svega zbog nas samih, a zatim zbog naše djece koja su nam u emanet data, i krenuti odmah u popravak.
Najbolji način podučavanje djece je onda kada vi sami počnete učiti Qur'an onako kako je objavljeno, sa razumijevanjem i učiti ga napamet. Najbolje za djecu jeste da sa učenjem Qur’āna počnu dok su još mali; zatim ga podučiti arapskom pismu i pravilnom učenju Qur’āna. Najvažnije je imati brigu za tim i naviknuti dijete da zavoli vjeru, te odgajati dijete kako to od nas islām traži.

Od Alije radijallahu anhu se prenosi da je Vjerovjesnik sallallahu alejhi ve selem rekao: "Odgajajte djecu na tri svojstva: ljubav prema vašem Vjerovjesniku, ljubav prema njegovoj porodici i ljubav prema učenju Qur'ana, jer će nosioci Qur´ana biti u hladu Allahova prijestolja sa Njegovim vjerovjesnicima i najboljim robovima na Dan kada drugoga hlada neće biti."(Hadis bilježi Taberani)
U Buharijinom Sahihu se u raznim poglavljima ističe da je naročita dužnost muslimana učiti djecu da uče Qur’an. Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve selem je poticao svoje drugove da uče napamet Qur’an, a onda da trebaju muslimani smatrati pamćenje Qur’ana napamet kao najveću vjersku vrlinu.
Moramo pružiti djeci ljubav prema Qur'anu. Pod ovim se podrazumjeva; slušanje, učenje, razumjevanje i praktikovanje Qur'ana, kao što je Poslanik sallallahu alejhi ve selem rekao: "Najbolji od vas su oni koji nauče Qur'an, a zatim Qur'anu druge podučavaju.“ (Hadis bilježi Buhari)

Zato sestre uradimo što više možemo na ovom polju. Probudimo ljubav kod naše djece prema Qur’anu, nešto što je nama nedostajalo tokom našeg djetinstva. Uradimo mi to bolje.


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Nasa Deca su NAS Emanet » Probudimo ljubav prema Qur'anu kod naše djece
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz