"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Za sve Sestre iz nase Islamske sehare » SESTRO, ŽELIŠ LI BITI SRETNA U BRAKU? 2-dio
SESTRO, ŽELIŠ LI BITI SRETNA U BRAKU? 2-dio
pazarska-seharaDatum: Subota, 2008-11-29, 2:13 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
U prvom dijelu ovog teksta spomenuli smo jedan način kako mudra i pronicljiva supruga može da zadobije ljubav svoga muža. U ovom tekstu nastavljamo sa spominjanjem zlatnih savjeta svima koji žele da žive sretno i u harmoniji sa svojim bračnim partnerom. Drugi način kako supruga može zadobiti ljubav svoga muža jeste: POKORNOST MUŽU U SVEMU ŠTO NIJE U KOLIZIJI SA POSTULATIMA OVE VJERE

Ovo je jedan veoma plodonosan način zadobijanja ljubavi muža, njegovih simpatija, njegovih osjećaja. Pokornost supruge svome mužu je njena moralna, ali i vjerska obaveza. Moralna, zato što je muž u većini slučajeva taj koji se brine o egzistenciji porodice, on je glava porodice, preko njegovih leđa idu svi problemi porodice, on žrtvuje sebe i svoje zdravlje samo zato da bi porodici obezbijedio lagodan život. Pa zar zbog svega spomenutog ne zaslužuje da mu supruga bude pokorna? Ako pogledamo u načela islama, vidjet ćemo da je islam, uvažavajući sve spomenuto, itekako akcentirao ženinu pokornost mužu. Nažalost, živimo u vremenu iskrivljenih stvari, u kojem su se mnoge vrijednosti izvitoperile, stoga će mnoge supruge dok budu čitale ove riječi, s pravom kazati: ''Pa kako to, ja njega moram slušati, a on je prema meni nikakav! Gdje je tu pravda?'' Da, to je sigurno nepravda, međutim, nepravda koja dolazi sa muževe strane, gdje je njegov odnos prema svojoj supruzi neadekvatan. Međutim, ovom prilikom, napominjemo, ne govorimo o tome kakav treba da bude mužev odnos prema svojoj supruzi, napominjem da smo o muževom odnosu prema supruzi govorili u prethodnim tekstovima gdje smo jasno osudili nepravdu koja se čini velikom broju supruga. Dakle, to što je muž prema svojoj supruzi nepravedan, ne smije nas učiniti nepravednim, onima koji će mu na isti način uzvratiti, jer bismo time još više pogoršali odnose u braku, što nam svakako nije cilj. Mi o ovoj temi govorimo upravo iz razloga što želimo stvari postaviti na svoja mjesta, te ukazati na smjernice islama koje će nam pomoći u tom smislu. Zbog skučenosti s vremenom, spomenut ćemo samo neke argumente koji idu u prilog spomenutom, a koji su ujedno i pokazatelj kako je ovom vjerom ženi olakšano da zasluži zadovoljstvo svoga Gospodara, a samim time i njegovu vječnu nagradu – Džennet. Kazao je Poslanik: ''Žena koja klanja pet propisanih namaza, posti mjesec ramazana, bude pokorna mužu i čuva svoju čast, njoj će se otvoriti osmera džennetska vrata, da uđe na koja hoće.“ (Ahmed, Bezar, Ebu Nua'jm, od Enesa, r.a., Abdur-Rahmana ibn Avfa, r.a, sahih – vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani) Zar je sve navedeno teško, dok se s druge strane toliko velike nagrade obećavaju za samo četiri stvari, zbog kojih žena muslimanka ima priliku da zaradi Džennet!?

Pokornost mužu svakako obuhvata i to da se supruga odazove svome mužu kada je pozove u postelju, što je velika nepoznanica za dosta supruga. Ovom savršenom vjerom, koja ništa nije ostavila nedefinisanim, ženi je strogo zabranjeno da odbije mužev poziv u postelju, osim ako za to postoji validan razloga, kao što je bolest, menstrualni ciklus i sl. Kazao je Allahov Poslanik: ''Kada muž pozove suprugu u postelju, a ona to odbije, i muž zanoći srdit na nju, proklinju je meleki sve dok ne osvane.“ U drugoj predaji: ''Tako mi Onoga u Čijoj je ruci moja duša, koji god muž pozove svoju suprugu u postelju, a ona to odbije, na nju će biti srdit Onaj Koji je na nebu, sve dok ne bude zadovoljan njen muž.“ (Buharija i Muslim od Ebu Hurejre, r.a.)

S druge strane, ako supruga prihvati mužev poziv u postelju, onda kada je on pozove, na taj način će sigurno zadobiti njegovu ljubav. Dok suprotno tome, ako supruga odbije muža kada je pozove u postelju, to će zasigurno uzrokovati narušavanjem odnosa i harmonije braka. Na taj način, supruga svog muža izlaže iskušenju da svoje nagone zadovoljava na mnoge zabranjene načine!

Treći način zadobijanja ljubavi muža jeste:


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Subota, 2008-11-29, 2:13 PM | Nachricht # 2
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
ZAHVALNOST NA DOBROČINSTVU

Zahvalnost na dobročinstvu je u osnovi svojstvo kojem poziva islam, naročito ako su u pitanju supružnici. To svojstvo je izuzetno efikasan način zadobijanja ljubavi supružnika, konkretno u ovom slučaju, ljubav muža. U osnovi, svi mi volimo da drugi vide naš trud, naše dobročinstvo i da to iskazuju svojom zahvalnošću. Zahvalnost onima koji nam učine dobročinstvo je naša moralna, ali i vjerska obaveza. Kazao je Allahov Poslanik: ''Ko nije zahvalan ljudima, on nije zahvalan ni Uzvišenom Allahu.'' (Tirmizi, od Ebu Hurejre, sahih – vjerodostojnim ga je ocijenio šejh Albani)

U drugom hadisu, Poslanik kada govori šta znači nezahvalnost supruge mužu, kaže: ''Vidio sam džehennemsku vatru, i vidio sam da au većina njenih stanovnika žene!'' ''Zašto, Allahov Poslaniče?'', upitaše. Rekao je: ''Zbog poricanja.'' Upitaše ashabi: ''Je li poriču Uzvišenog Allaha?'' ''Ne, nego poriču učinjeno im dobročinstvo! Kada bi nekoj od njih činio dobročinstvo cijeli život i samo jednom pogriješio, ona bi kazala: 'Nikada mi nisi ništa dobro učinio.'“ (Buharija i Muslim, od Ibn Abbasa, r.a.)

Zamislite samo kako bismo se mi ponašali naspram osobe koja nam je jednom ili dva puta u životu poklonila nešto, učinila nam neku uslugu? Normalno da bismo se trudili čitavog života da joj se odužimo i da joj budemo zahvalni. Pa zar muž nije najpreči da mu supruga bude zahvalna zbog mnoštva dobročinstva koje joj čini, kako za nju, tako i za cijelu porodicu!?

Cijenjena sestro, znaj da, ukoliko tvoj muž vidi kod tebe zahvalnost, vidi da cijeniš njegove napore i trud koji ulaže da bi ti i ostali članovi porodice imali ono što imaju i drugi, znaj da će to biti dodatni motiv da nastavi sa privređivanjem. To će neminovno povećati njegovu ljubav prema tebi, učinit će vaš brak i porodicu sretnijim, što je sigurno vaša obostrana želja. S druge strane, nezahvalnost vodi netrpeljivosti, problemima, nezadovoljstvu, te mržnji između supružnika, a sve to na kraju čini jednu porodicu nesretnom, ako bi uopće i uspjela da opstane!

Svaka mudra supruga trebala bi znati da su ključevi bračne sreće, često, u njenim rukama! Od nje i njenog ponašanja zavisi mnogo toga. Muškarci su naizgled grubi, osorni, ali je to samo prividno, jer ih mudra supruga može pridobiti sa nekoliko lijepih riječi, sa nekoliko lijepih postupaka...

Niko, ama baš niko, ne voli grubost, osornost, nezahvalnost. Svako voli da se sa njim ophodimo na najljepši način, blago, sa osmijehom...


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Za sve Sestre iz nase Islamske sehare » SESTRO, ŽELIŠ LI BITI SRETNA U BRAKU? 2-dio
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz