"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Strahote Sudnjega dana » Iz kabura u Dzennet ili Dzehennem 1 dio
Iz kabura u Dzennet ili Dzehennem 1 dio
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 8:20 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
KADA CU UMRIJETI?

Kada ce nam doci smrt? Ovo vece ili sutra - moguce, a moguce i poslije sedmicu dana ili mjesec, a moguce da bude i poslije nekoliko mjeseci ili godina!!! Ali smrt je stvarnost i niko je ne moze mimoici, niti od nje pobjeci. AIlah, dz.s., u Kur'anu kaze:

"Svaka osoba ce okusiti smrt." (El - Enbija, 35)

Da li sam ja spreman za vjecnu kucu? Da li je moj islam, moja vjera potpuna? Staje to sto kod mene manjka? U cemu sam slab? Ovo zna samo AIlah, dz.s., a svoja djela cu naci u knjizi otvorenoj...

Ja ne znam hocu li knjigu primiti s lijeve ili s desne strane, onoga dana kada mi se kaze:

"Citaj knjigu svoju, dosta ti je danas to sto ces svoj racun polagati." (El-lsra,14)

Ako mi knjiga moja bude predana s lijeve strane, tesko meni, tada cu biti stavljen u lance, okove i vatru rasplamsalu. Neka me Allah, dz.s., skupa s vama spasi od toga.

A ako mi knjiga moja bude predana s desne strane, moje prebivaliste bit ce Dzennet i imat cu susret s nasim Gospodarom u drustvu s Vjerovjesnicima, iskrenim vjernicima i sehidima, u lijepim i mirisnim odajama Dzenneta.

Pa zasto da se ne trudim i ne pripremam za Dan obracuna i nagrade? A ono sto znamo, nase mjesto bit ce ili sa stanovnicima Dzenneta ili Dzehennema. Da li nam se naredjuje poseban napor i trud?

Svakako! Allah Uzviseni kaze:

"I onim, sto vam je potrebno za put, snadbijte se. A najbolja opskrba je bogobojaznost." (El - Bekara, 197)

Ja tvrdim da smrt nece nikoga izostaviti i da ce ona doci u odredjeno vrijeme koje ne mozemo ni ubrzati ni usporiti. Allah Uzviseni kaze:

"Mi odredjujemo dan kad ce ko od vas umrijeti i niko nas ne moze sprijeciti." (El - Vakia, 60)

Bojim se trenutka kada mi dodje sluga pokorni, onaj koji razdvaja ljude od zivota, bojim se svojih grijeha i slabosti.

KA POKAJANJU

Braco moja!

Put kajanja jedan je od nacina i puteva koji vode Allahovom, dz.s., zadovoljstvu i tako ostaje zauvijek.

Svima nam je poznato da su vrata kajanja, 'Tevba", otvorena, a ruka Milostivog otvorena jeza one koji se kaju, nocu i danju.

Zasto da se uzdizemo i oholimo? Dokle da nam srca ostaju kruta? A Allah, dz.s., u Svojoj knjizi poziva nas na Tevbu i kajanje:

"0 vi koji vjerujete, ucinite pokajanje Allahu iskreno, da bi Gospodar vas preko ruznih postupaka vasih presao i da bi vas u dzenetske basie, kroz koje ce rijeke teci, uveo, na Dan u kojem Allah nece osramotiti Vjerovjesnika i sve koji su zajedno s njim vjerovali; svjetlo njihovo ce ici ispred njih, s njihove desne strane. 'Gospodaru nas', govorit ce oni, 'ucini potpunim svjetlo nase i oprosti nam, jer Ti, doista, sve mozes'" (Et Tabrim,8)

Sigurno je da ce nas neprijatelj covjeka (sejtan) ucvrscivati na putu zla kroz igru i zabavu sve dok covjek potpuno ne uplovi u grijeh, ali kakvo ce biti njegovo stanje kada dodje Melek smrti?

Pogledajmo staje doslo u Allahovoj, dz.s., knjizi i sunnetu Njegovog Vjero a.s., gdje se obecava lijepa nagrada dobrociniteljima, a kazna grjesnicima.


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 8:21 PM | Nachricht # 2
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
KAKO SE UZIMAJU DUSE?

U Kur'anu je navedeno i opisano stanje vjernika u casu odvajanja duse od tijela, a o tome nas je obavijestio i plemeniti Poslanik Muhammed, a.s., a on ne govori po hiru svome. Allah Uzvise ni kaze:

"Vjernicima meleki dodju u lijepom izgledu i obraduju ih lijepim vijestima."

Allah Uzviseni kaze:

"Onima koji govore: 'Gospodar nas je Allah', pa poslije ostanu pri tome dolaze meleki: 'Ne bojte se i ne zalostite se, i radujte se Dzennetu koji vam je obecan. Mi smo zastitnici vasi u zivotu na ovome svijetu, a i na onome; u njemu cete imati sve ono sto duse vase zazele, isto god zatrazite imat cete. Bit cete pocasceni od Onoga Koji prasta i Koji je Milostiv." (Fussilat, 30 - 32)

A nevjernicima i pokvarenjacima govorit ce obrnuto:

"A da si samo vidio kad su meleki nevjernicima duse uzimali i po licima ih njihovim i straga udarali: 'Iskusite patnju u ognju. To je za ono sto ste rukama svojim pripremili, jer Allah nije nepravedan robovima Svojim!'" (El- Enfal, 50, 51)

Istina, ovaj ajet objavljen je povodom nevjernika koji su ucestvovali u Bitki na Bedru. Ali, Ibn-Kesir u svome tefsiru kaze da su ove Allahove, dz.s., rijeci opceg znacenja i da se odnose na sve nevjernike. U prilog ovome ima dosta dokaza.

Mnogo je ajeta koji govore o nacinu odlaska duse iz tijela; kod vjernika na blag i lijep nacin, a kod nevjernika ostro i grubo. 0 ovome govore brojni hadisi. U hadisu koji se prenosi od Bera'e b. Aziba sire se objasnjava ova tema, a govori se o zivotu poslije smrti (u berzehu), a to je faza izmedju zemaljske smrti i ozivljenja.

Obratimo paznju na stanje kod vjernika i nevjernika u fazi zivota u berzehu. Prva stanica ka ahiretu je kabur, (grob). Bera'e b. Azib prenosi hadis:

"Izisli smo s Vjerovjesnikom da klanjamo dzenazu nekom covjeku, ensariji. Priblizili smo se kaburu, pa posto je tijelo spusteno u mezar, AIlahov Poslanik sjeo je pored njega, okrenuvsi se u pravcu Kible, a i mi smo posjedali oko njega. Bili smo mirni kao da nam je na glavama ptica. U svojoj ruci imao je stap kojim kuckao je po zemlji. Ponekad bi gledao u nebo, a zatim u zemlju, svoj pogled dizao je prema gore i spustao. Zatim rece: 'Utjecite se Allahu od kaburskih kazni.' To je rekao dva ili tri puta, a zatim je izgovorio tri puta: 'Moj Allahu, ja se utjecem Tebi od kaburskih kazni i iskusenja', i dodao: 'Zaista, kada vjernik, rob AIlahov, napusta ovaj svijet i ide na buduci, dodju mu meleki s visine, bijela izgleda u sjaju kao Sunce; sa sobom nose dzenetsku odjecu i dzenetski miris. Priblize mu se tako da ih moze vidjeti. Zatim dodje melek smrti i sjedne pored njegove glave, pa kaze: '0 dobra duso', (a u drugoj verziji 'o smirena duso'), idi oprostu svoga Gospodara i Njegovom zadovoljstvu.' Dusa zatim napusta svoje tijelo poput kapljice koja klizi sa svoga mjesta. Zatim je prihvacaju." A u drugom predanju: "...pa kada dusa napusti tijelo blagosivljaju ga meleki svi, na nebu i na Zemlji. Potom mu se otvaraju nebeska vrata i svi cuvari tih vrata mole se Allahu za njegovu dusu. Meleki je prihvacaju, ne odvajaju se od nje ni jednog trena, sve dok je ne postave u haljine (kefine) i miris." 0 tome govore slijedece Allahove rijeci:

"A kad nekome od vas smrt dodje, izaslanici Nasi mu bez oklijevanja dusu uzimaju." (El En 'am, 61)

Od nje se prosiri najljepsi miris kakvog na Zemlji nema, potom se, noseci je, penju u visine. Kad prodju pored grupe meleka, svi upitaju: 'Cija je ovo plemenita dusa?' A meleki odgovaraju: 'To je taj i taj', i tad spomenu njegovo najljepse ime s kojim su ga ljudi zvali na Zemlji. Tako biva sve dok ne prodju zemaljsko nebo, i zatraze dozvolu za prolazak; posto im se dozvoli, idu dalje prema nebu koje slijedi. Tako biva sve dok ne dodju do sedmog neba. Allah Uzviseni tada kaze:

'Pisite Moga roba u knjigu velikana. Uistinu, knjiga cestitih je u Ilijjunu, a znas li ti sta je Ilijjun? (Mutaffifun, 18, 19)
I on bude upisan u knjigu velikana, a potom im se naredi: 'Vratite Moga roba na Zemlju, jer Ja sam ljude stvorio od zemlje, u nju cu ih ponovo vratiti, a iz nje ce biti ozivljeni i drugi put.'

Zatim se njegova dusa vrati u tijelo i tada cuje odjeke obuce svojih drugova kako napustaju mezarje.

Tada mu dodju dva snazna meleka koji ga pocnu ispitivati: 'Ko ti je Gospodar?' A on ce odgovoriti: 'Moj Gospodar je Allah.' 'Koja je tvoja vjera?' - oni ce ponovo pitati, a on ce reci: 'Moja vjera je islam.' 'A ko je onaj covjek koji je vama poslan?' - upitat ce oni, a on ce reci: 'On je Allahov Poslanik.'


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 8:22 PM | Nachricht # 3
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Njihov daljni razgovor ce teci na slijedeci nacin: 'Kakvo ti je djelo?' On ce odgovoriti:

'Citao sam Allahovu knjigu i vjerovao u ono sto tamo pise.' Zatim ce ga stegnuti i ponovo pitati: 'Ko ti je Gospodar? Koje si vjere? Ko ti je Poslanik?' - i ovo ce biti posljednje kabursko iskusenje kojem ce biti izlozen vjernik."

U skladu su s ovim Allahove rijeci:

"Allah ce vjernike postojanom rijecju ucvrstiti i na ovom i na onom svijetu." (Ibrahim, 27)

A on ce reci: 'Moj Gospodar je Allah, moja je vjera islam, moj Poslanik je Muhammed, a.s.', a zatim ce doci glas s visine: 'Istinu je rekao moj rob, pripremite njemu mjesto u

Dzennetu, uputite ga u Dzennet i otvorite dzenetska vrata.' Do njega ce doprijeti dzenetski lijep i ugodan miris, a kabur ce se prosiriti koliko njegove oci mogu vidjeti. Zatim ce mu doci covjek lijepa izgleda, u lijepoj odjeci lijepog mirisa i njega ce udarati, i reci ce: 'Raduj se svojoj sreci, Allahovom zadovoljstvu i Dzennetu punom blagodati. Ovo je dan koji ti je obecan.' A on ce u radosti i sreci upitati: 'Allah te nagradio, ko si ti sto mi donosis ovo dobro?', a on ce reci: 'Ja sam tvoje dobro djelo sto si ga cinio.'

'Bogami, ja sam to cinio sa zeljom da postignem Allahovo zadovoljstvo izbjegavajuci grijeh.' 'Allah neka te nagradi', odvrati on. Zatim ce se otvoriti dzenetska i dzehenemska vrata. Potom ce mu se pokazati mjesto u vatri i reci: 'Ovo ti je bilo predvidjeno boraviste, pa ti ga je Allah zamijenio mjestom u Dzennetu.' Posto pogleda u Dzennet, reci ce: 'Moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan da bih se susreo sa svojom porodicom i imetkom.'"

"A nevjernik (u drugom hadisu kaze se grjesnik), kada napusta ovaj svijet i putuje za buduci, dodju mu s neba meleki, grubi i strasni, crnog izgleda; sa sobom nose platno od kostrijeti. Priblize mu se tako da ih moze vidjeti. A zatim ce doci melek smrti i sjesti kod njegove glave i reci: '0 prljava duso, izlazi, idi, Allah je srdit na tebe i ljut.' Zatim ce njegova dusa napustiti tijelo uz veliku muku, kao sto se vruc ozeg vadi iz vlazne vune, kidajuci vene i zivce. Proklinju ga meleki i stanovnici neba. Njemu se zatvaraju nebeska vrata, a cuvari tih vrata mole Allaha, dz.s., da im ne salje takvu dusu.

Zatim je prihvacaju ona dva meleka u svoje ruke i ne pustaju je ni jednog trena, sve dok je ne postave na platno od kostrijeti. Tada se osjeti smrad kakvog nema na Zemlji, i zatim se dizu u visine. Kada prodju pored grupe meleka svaki od njih pita: 'Kakva li je ovo pokvarena dusa?' Njima se odgovara: 'To je taj i taj' - i spomenu njegovo najruznije ime kojim su ga zvali na Zemlji. Tako se dogadja sve dok ne dodju do kapije prvog neba i zatraze dozvolu, ali vrata im se nece otvoriti.' Zatim je Poslanik proucio: 'Njima se nebeska vrata nece otvoriti i prije ce uze kroz iglene usi proci nego ce oni u Dzennet uci.'

Allah ce tada reci: 'Pisite ga u knjigu ponizenih, a zatim ga vratite na Zemlju, jer Ja sam rekao da Sam Ijude od zemlje stvorio, da ih u zemlju vracam i da cu ih ponovo iz zemlje oziviti."

Dusa njegova bit ce protjerana s neba i spojit ce se s tijelom." Zatim je izgovorio slijedece rijeci:
"A onaj koji bude smatrao da Allahu ima iko ravan, bit ce kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile, ili kao onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio." (El - Hadi, 31)

Posto mu se dusa vrati u tijelo, on cuje odjeke koraka onih koji odlaze. Zatim mu dodju dva meleka strasna izgleda, podignu ga i pocnu ispitivati: 'Ko ti je Gospodar?', a on ce reci: 'Ah, ah, ne znam', a meleki ce reci: 'Koje si vjere?', a on ce reci: 'Ah, ah, ne znam', a oni ce ponovo pitati: 'Sta kazes za covjeka koji vam je poslan?' (bit ce receno Muhammed) 'Ah, ah, ne znam', odgovorit ce on, 'ali sam cuo Ijude da su o tome govorili.' Oni ce tada reci: 'Ne znas i nisi htio da znas.' Glas sa visine ce povikati: laze on, pripremite mu mjesto u Dzehennemu, otvorite vrata njegova, neka do njega dopre vrucina dzehenemska i smrad.' Kabur ce se stisnuti tako da ce kosti mimo kostiju prolaziti.


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 8:22 PM | Nachricht # 4
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Pojavit ce se covjek ruznog i strasnog izgleda, u ruznoj odjeci; smrad ce iz njega udarati, i reci ce mu: Tesko tebi sa tvojim zlom, ovo je dan koji ti je obecan.' On ce povikati: 'A ko si ti sto mi donosis ovu strasnu vijest?' A on ce reci: 'Ja sam tvoje lose djelo. Bogami, kad god si uradio lose djelo ono te je udaljilo od pokornosti Allahu, a ubrzalo tvoj put ka neposlusnosti, i Allah te je kaznio.'

Zatim ce mu dovesti covjeka koji je slijep, gluh i nijem, u ruci ce imati kandziju od zeljeza. Kad njom udari u brdo, pretvori ga u prasinu. Udarit ce ga tako da ce od njega ostati samo prasina. Zatim ce ga Allah vratiti u prvobitno stanje, a ovaj ce ga udariti drugi put. On ce tada jaukati, tako da ce ga svi cuti osim ljudi i dzina. Zatim ce mu otvoriti vrata Dzehennema i pripremiti lezaj od vatre. On ce tada povikati: 'Moj Allahu, odgodi Sudnji dan!'"

Nastavlja se insAllah ...


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Strahote Sudnjega dana » Iz kabura u Dzennet ili Dzehennem 1 dio
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz