"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Nasa Deca su NAS Emanet » Pazite! Djeca razumiju
Pazite! Djeca razumiju
pazarska-seharaDatum: Subota, 2008-11-29, 2:16 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Jedan poznati profesor akaida pripovijeda nam svoj susret sa dječakom koji je tada, kada je on pripremao svoju doktorsku disertaciju, mogao imati najviše četiri godine. Kaže: ''Imao sam dogovoren sastanak sa svojim mentorom te sam, došavši do njegove kuće, pokucao na vrata. Vrata je otvorio dječak. Upitao sam ga za oca i tražio da ga pozove....

Međutim, dječak mi reče: ''Ne, dok mi ne odgovoriš na pitanje.'' ''Koje pitanje?'', rekoh. Pored ulaznih vrata stajala je crna mačka sa bijelim pjegama. ''Zašto je ova mačka crna i ima bijele pjege?'', upita dječak. Zbunio sam se pa sam mu rekao: ''Rekao sam ti da pozoveš oca.'' ''Ne, dok mi ne odgovoriš na pitanje'', opet reče. Razmislio sam i nisam imao odgovora. ''Dobro, ne znam odgovor, hajde ti odgovori!'', rekao sam. ''Zato što ju je Allah takvu stvorio'', kratko odgovori dječak. ''Tako mi Allaha, u pravu si!'', rekao sam ushićeno.

Pogledajmo kako je malehni dječak dao lekciju profesoru akaida i to upravo u njegovoj struci. Vjerujem da su se ovakvi i slični slučajevi dogodili svakome od nas.

Često smo u prilici da od svoje djece čujemo riječi ili vidimo postupke koji nas začude jer ne odgovaraju njihovom uzrastu. Poslušajmo njihove međusobne razgovore, razgovore djece u dobi od tri do pet godina, vidjet ćemo da oni itekako razumiju mnogo više nego što mi mislimo.

Trebamo znati da djeca već od treće godine, a neki i dosta ranije, razumiju stvari kojih nismo ni svjesni, samo što dijete nekada nije u stanju da svoje misli i osjećaje ispolji riječima.

Nerijetko nas djeca posavjetuju tako da se zaprepastimo, čak postidimo, i zbog njihove iskrenosti i neporočnosti na najljepši način njihov savjet prihvatimo.

Poslušajmo događaj koji je jednom našem bratu muslimanu u potpunosti promijenio život. On pripovijeda: ''Te noći došao sam kasno kući. Djeca su spavala, a ja sam, da mi Allah oprosti i smiluje se, upalio video i sjeo da gledam neke nemoralne filmove. Najednom sam čuo kako se sobna vrata otvaraju i na njima se pojavila moja mala kćerkica koja je tada imala nepunih pet godina. Čim je ugledala razvratne scene na ekranu televizora, iako se tek probudila, rekla je:

'Babo moj, to je sramota... sramota!' Te njene riječi potpuno su me skrhale. Ona se vratila u svoju sobu. Ugasio sam video i ušao u njenu sobu, ali je ona već bila ponovo zaspala i nisam htio da je budim. Sutradan, dok sam bio na poslu, supruga me nazvala rekavši da mi se ta djevojčica razboljela i da je trebam hitno odvesti ljekaru. Žurno sam došao kući, a ona je već bila bez svijesti. Otišli smo u bolnicu i ona je nakon nekoliko dana, ne prozborivši više nijednu riječ, umrla. Zadnje riječi koje sam od nje čuo bile su: 'Babo moj, to je sramota, sramota!''' Ovo nam kroz suze priča otac djevojčice koji se nakon njene smrti iskreno pokajao i vratio islamu. Sigurno je ova djevojčica, pored prirodne urođene vjere i stida koji je Allah, dž.š., usadio u srce svakog djeteta, imala i hairli majku koja se trudila da je odgoji na najbolji način.

Mnogi roditelji, pa čak i oni koji se pridržavaju Allahovih propisa, ne obraćaju pažnju na svoje riječi i postupke koje urade pred svojom malom dječicom. A djeca itekako razumiju i pamte.


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Subota, 2008-11-29, 2:17 PM | Nachricht # 2
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Mnogi se ne ustručavaju pred njima otkriti stidna mjesta, što ima vrlo loše posljedice na dijete. To ga lišava stida, a kod mnogih uzrokuje povučenost i nesigurnost, te ruši autoritet roditelja u njegovim očima. Pričao mi je jedan poznanik svoj slučaj koji mu danas često pri susretu sa roditeljima izaziva nelagodu. Naime, kao najmlađe dijete među braćom i sestrama roditelji su ga ostavljali da spava zajedno sa njima u istoj sobi, dok su ostala djeca bila u drugim sobama. Iako je bio vrlo mali, on se sjeća stvari koje je spavajući sa svojim roditeljima čuo i zbog kojih se i dan-danas pri susretu sa njima zastidi.

I zato, nemojmo se prekomjerno opuštati pred djecom jer to može negativno utjecati na njihov odgoj za koji ćemo odgovarati pred Uzvišenim Allahom Koji nam poručuje: ''O vjernici, čuvajte sebe i svoje porodice od Vatre!'' (Sura Tahrim, 8.)

A Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, kaže: ''Svi ste vi pastiri i svi ste odgovorni za svoja stada.'' (Muttefekun alejhi)

Učimo djecu islamskom ponašanju i edebu, a to ćemo najprije uspjeti lijepim primjerom.

I ustrajmo u dovi Allahu, subhanehu, da i nas i njih uputi na ono čime je On zadovoljan.


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Nasa Deca su NAS Emanet » Pazite! Djeca razumiju
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz