"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Strahote Sudnjega dana » Mali predznaci Posljednjeg dana
Mali predznaci Posljednjeg dana
pazarska-seharaDatum: Utorak, 2009-02-03, 6:20 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Što se tiče malih predznaka Sudnjeg dana, njih ima jako puno, a ovdje ćemo spomenuti samo neke od njih:

Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: "Ja sam poslan, a do Posljednjeg dana je ostalo samo toliko kolika je razlika između ova dva prsta - pa je ispružio kažiprst i srednji prst." (Buharija: Kitab et-tefsir el-Kur'an, Muslim: El-fiten ve ešratus-sa'ah) Kao što vidimo iz ovoga hadisa, i sam Muhammed, sallallahu 'alejhi ve sellem, je jedan od predznaka Posljednjeg dana obzirom da je on pos­ljedni Allahov poslanik.

U poznatom hadisu Džibrila, 'alejhisselam, upitan je Allaho­v Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem,o Posljednjem danu, na šta je on odgovorio: "Upitani ne zna ništa više od onoga koji ga pita, ali ću te obavjestiti o njegovim predznacima: kada žena (majka) rodi sebi zapovjednika, kada vidiš bosonoge, neobučene, siromašne pastire da se natječu u gradnji visokih zgrada." (Buharija: KitabEl-Iman)

Poslovanje kamatom: Ebu-Hurejre, radijallahu ‘anh, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: "Doći će vrijeme kada niko od ljudi neće ostati, a da neće jesti kamatu, i onaj ko je ne bude jeo zahvatiće ga prašina od nje" (Ebu Davud: Kitab el-Buj'u, Ibn Madže: Kitab et -Tidžarat)

Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: "Neposredni predznaci Posljednjeg dana su: - pozdravljanje posebnih ljudi, naglo širenje trgovine, tako da će žena morati pomagati čovjeku u poslu, kidanje rodbinskih veza, često upotrebljavanje olovke, pojava krivog i skrivanje istinitog svjedočenja." (Ahmed: Musned El-mukessirin min es-sahabe)

Pozdravljanje uz prokletstvo i međusobno oponašanje muškaraca i žena: Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: "Moj će ummet imati lijep sistem sve dok se u njemu ne pojavi troje: - nestanak znanja, pojava vanbračne djece i pojava prokletnika! A ko su prokletnici - upitaše prisutni. ‘'To su ljudi koji će se pojaviti u pretkijametsko vrijeme, a pozdravljaće se prok­letstvom! - odgovori Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem.'' (Ahmed u Musnedu )

Enes, radijallahu ‘anh, kaže: "Ispričaću vam jedan hadis koji vam ne može ispričati niko osim mene. Čuo sam Allahova Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, da kaže: "Od predznaka Posljednjeg dana je: Bit će malo znanja a pojaviće se neznanje i zinaluk (lopovluk i nepoštenje) i biće mnogo žena a malo muškaraca, tako da će na pedeset žena biti jedan čovjek." (Buharija: Kitab El-ešribe, Tirmizi:Kitab El-fiten, Ahmed, Musned El-mukssirin)

Ebu Hurejre, radijallahu ‘anh, prenosi da je jedan čovjek rekao Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Kada će nastupiti Posljednji dan? 'Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, od­govori: 'Kad nestane povjerenja među ljudima, očekuj Pos­ljednji dan.' Čovjek opet upita: 'Kako će nestati povjerenja među njima?' 'Kad se odgovorne funkcije povjere onima koji ih ne zaslužuju, očekuj Posljednji dan.'" (Buharija, Kitab el-‘Ilm)

Ebu-Hurejre, radijallahu ‘anh, takođe prenosi da je Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: "Neće nastupiti Posljednji dan dok muslimani ne povedu bitku protiv jevreja, kada će ih muslimani tako pobiti da će se jevreji sakrivati za drvo i kamen, ali će svako drvo i kamen progo­voriti: O muslimanu, o Allahov robe, evo jevreja, sakrio se iza mene, dođi pa ga ubij, izuzev drveta garkad, jer je ono jevre­jsko drvo!" (Muslim, Kitab el-Fiten ve ešratis sa'ah)


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Strahote Sudnjega dana » Mali predznaci Posljednjeg dana
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz