"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Islam & Porodica » Roditelji u Islamu
Roditelji u Islamu
pazarska-seharaDatum: Utorak, 2008-11-25, 6:50 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Prenosi se da je Ebu-Hurejre, r.a., rekao: " Allahovom Poslaniku (sallallahu ‘alejhi ve selleme,) došao je jedan covjek i upitao ga: ‘O Allahov Poslanice! Ko je najpreci za moje lijepo druženje i ponašanje prema njemu?'Alejhisselam rece: 'Tvoja majka.' Covjek tada rece: ‘ Ko poslije nje?' 'Tvoja majka', odgovori on. 'Ko poslije nje?', ponovo upita covjek. 'Tvoja majka', ponovo odgovori Alejhisselam. Covjek ponovo upita: ‘ Ko poslije nje?'Alejhisselam tada rece: 'Tvoj otac' "

(Muttefekun alejhi)

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: " Daleko bio (od Allahove milosti), daleko bio, daleko bio svako onaj ko doceka starost svojih roditelja, ili jednog od njih, a (zbog njih) ne ude u Dženneti " (Muslim)

Enes, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: " Ko želi da mu se nafaka uveca i da mu se život produži, neka pazi i redovno posjecuje svoju rodbinu ."

(Muttefekun alejhi)

Prenosi se da je Abdullah b. 'Amr b. 'As, r.a., rekao: " Jedan covjek prišao je Allahovom Poslaniku, sallallahu ‘alejhi ve selleme, i rekao: ‘Zavjetujem ti se za hidžru i džihad, nadajuci se nagradi od Allaha, džellešanuhu.' Alejhisselam mu rece: ‘Je li ti jedno od roditelja živo?' 'Jesu, oboje', odgovori on. Alejhisselam mu tada rece: 'Da li ti uistinu želiš nagradu od Allaha, dž.š.?' 'Da', odgovori on.'Onda se vrati svojim roditeljima i pazi na njih i lijepo se ponašaj prema njima', rece Alejhisselam."'

(Muttefekun alejhi)


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
pazarska-seharaDatum: Utorak, 2008-11-25, 6:50 PM | Nachricht # 2
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, je rekao: " Nije dovoljno samo uzvratiti posjetu svojoj rodbini. Pravilno se ponaša prema svojoj rodbini onaj koji, kada ga ona zaboravi, ili odbaci, obnavlja vezu sa njom." (Buhari)

Aiša, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: " Rodbinska krvna veza visi o 'Aršu i vice: 'Ko mene održava i poštuje, i njega ce Allah, dž.š., posjecivati i poštivati, a ko mene ne održava i ne poštuje, nece ni Allah, dž.š., njega posjecivati niti poštivati ."' (Muttefekun alejhi)

Prenosi se da je Esma, kcer Ebu-Bekra, r.a., rekla: " Došla mi je moja majka za vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, nešto tražeci, a još nije bila primila islam, pa sam upitala Alejhisselama da li da je primim. Alejhisselam mi je odgovorio: 'Da, svakako, primi svoju majku i usluži je ."' (Muttefekun alejhi)

Ebu-Ejjub el-Ensari, r.a., pripovijeda da je neki covjek rekao: " O Allahov Poslanice!
Obavijesti me o poslu koji ce me uvesti u Džennet i udaljiti od Džehennema. Allahov
Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rece mu na to: 'Ibadet cini iskljucivo Allahu, dž.š.,
i ne pripisuj Mu druga, namaz redovno obavljaj, daji zekat i pazi i posjecuj svoju rodbinu ."'
(Muttefekun alejhi)

Selman b. 'Amir, r.a., pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: " Kada neko od vas htjedne iftariti, neka se iftari hurmom, jer je u hurmi bericet, a ako ne nade hurmu, onda vodom, jer je ona najcišca." Zatim je rekao: "Sadaka ucinjena siromahu jeste obicna sadaka, a sadaka ucinjena svojoj rodbini dvostruka je sadaka - sadaka i pažnja (rodbine)." (Tirmizi, hasen)

Iz knjige Rijadus-salihin


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Islam & Porodica » Roditelji u Islamu
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz