"Islamska sehara" Selam Alejkum

Menü
Einloggen
Suche
[ Neue Beiträge · Teilnehmer · Forumregeln · Suche · RSS ]
  • Seite 1 von 1
  • 1
Moderator in diesem Forum: pazarska-sehara  
Islamska Sehara » Testkategorie » Islam & Porodica » Mi i naš odnos prema muževim (ženinim) roditeljima
Mi i naš odnos prema muževim (ženinim) roditeljima
pazarska-seharaDatum: Srijeda, 2008-11-26, 4:47 PM | Nachricht # 1
Administratorka
Gruppe: Administratoren
Nachrichten: 447
Ruf: 0
Status: Offline
Prenosi od Ebu Hurejre: “Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, došao je jedan čovjek i upitao ga: ‘Allahov Poslaniče, ko je najpreči za moje lijepo druženje i ponašanje prema njemu?’ Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: ‘Tvoja majka.’ Čovjek tada reče: ‘Ko poslije nje?’ ‘Tvoja majka,’ odgovori on. ‘Ko poslije nje?,’ opet upita čovjek.

‘Tvoja majka,’ ponovo odgovori Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem. Čovjek ponovo upita: ‘Ko poslije nje?’ Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tada reče: ‘Tvoj otac.’” (Buhari, 10/415)
Rodbinske veze zauzimaju važnu ulogu u islamu a posebno naš odnos prema našim roditeljima.
Svakako, zdrava veza i odnos između snahe i svekrve, zeta i punice, doprinose očuvanju ljubavi i naklonosti i među supružnicima. Ovdje se navodi posebno primjer majke bilo svekrve ili punice, zato što majka igra veliku ulogu u islamu kao što se vidi iz gornje navedenog hadisa. Isto tako važi i za mužev odnos prema ženinoj familij, koji se ne smije zanemariti niti svesti na minimalne posjete. Kao što je mužu važna njegova majka tako je i ženi njena. Svaka muslimanka nek sebe zamisli u situacij da se njena snaha sutra ne odnosi prema njoj po islamskim principima. A svaki muž nek se zamisli da se njegov zet ne odnosi lijepo prema njegovoj ženi tj. zetovoj punici. Jer sutra ćemo i mi postati i svekar i svekrva kao i punac i punica inšaAllah. Pa počnimo već danas o tome razmišljati, ostavimo nešto i za sutra. Sa našim ponašanjem smo primjer našoj djeci koja su svjedoci kako se odnosimo, govorimo i mislimo o muževim (ženinim) roditeljima.
Danas je tvome mužu najpreča njegova majka, a sutra ćeš uz Allahovu pomoć i milost biti ti ta, jer i tvoj sin (sinovi) će se oženiti i moći ćeš sve gledati kroz prizmu svekrve. Kako očekivati od svojih buduće snahe ili zeta da budu primjerni u svom ponašanju prema nama, kada ni mi sami to nismo bili prema svojoj svekrvi ili punici. Zato pridajimo pažnju sticanju naklonosti, poštovanju i ljubaznosti kako prema svekrvi tako i prema punici, kako prema muževoj obitelji tako i prema ženinoj.
Podsjetimo se zato na hadise Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji govore o majci (i roditeljima) i njenoj (njihovoj) važnosti:

Hafiz Ebu Bekr el-Bezzar bilježi hadis koji prenosi Burejde, a on od svoga oca, da je neki čovjek nosio svoju majku na leđima i tavvafio sa njom oko Ka’be, nakon čega je došao Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i upitao ga: ”Jesam li se odužio prema njoj Allahov Poslaniče? Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mu odgovori: “Ne, ni za jedan njen uzdisaj.”

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Od velikih grijeha, je da čovjek psuje svoje roditelje. Psuje čovjeka nekom čovjeku, pa ovaj psuje njegova, ili majku, pa ovaj psuje njemu.” (Mutefekun alejhi)

Od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi se da je rekao: “Čuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, kako kaže: “Neka ga je sram, neka ga je sram i neka ga je sram!'' Neko reče: ''Koga, o Allahov Poslaniče?'' Reče: ''Onoga čiji su roditelji, ili samo jedan od njih dvoje, dočekali starost, a da on nije ušao u Džennet!“ (Muslim)

Trojica ljudi putovala su pustinjom pa su se, usljed nevremena, bili prisiljeni skloniti u jednu pećinu. Kad su ušli u pećinu, na njen ulaz se obrušio veliki kamen i potpuno ga zatvorio. Uzalud su pokušavali pomjeriti kamen sa ulaza pećine, izgubivši tako i posljednju nadu u spas. Počeli su razmišljati i zaključili da svako moli Allaha dobrim djelom koje je učinio isključivo u Njegovo ime i želeći Njegovo zadovoljstvo. Jedan od njih je rekao:»Allahu, ja sam imao ostarjele roditelje. Svakog dana sam čuvao stado, pa bih navečer pomuzao i mlijekom bih napojio prvo roditelje, pa djecu, pa svoju ženu. Jedne večeri sam zakasnio sa stadom, a oni su već bili zaspali. Žao mi je bilo da ih budim, a djeca su plakala od gladi, tako je i zora svanula, a ja sam želio prvo njih nahraniti pa onda djecu. Allahu, ja sam to djelo učinio isključivo želeći Tvoje zadovoljstvo, pa Te molim da nas oslobodiš iz ove pećine». Zatim su molila i ostala dvojica svojim dobrim djelima i stijena se sa otvora pećine pomjerila, pa su se svi, zahvaljujući svojim dobrim djelima spasili. (Muttefekun alejhi)

Lijep odnos prema muževim i ženinim roditeljima je u svakoj situacij potreban pa iako su nevjernici. U tom slučaju ne zaboravimo im činiti da’wu. Sjetimo se svih onih svjetlih primjera ashaba koji su se borili sa svojim roditeljima koji nisu bili muslimani.
Takođe budimo svjesni da je malo onih porodica gdje su i muževi a i ženini roditelji muslimani i da svi postupaju po islamskim propisima i pravilima. Svaki vjernik ima iskušenja, nečija su ovakva a nečija onakva.

Dova je naše najjače oružje, zato dovimo da nas Allah, subhanehu ve te ala, sve sastavi na haqqu. Amin!


„Koliko veliki broj dokaza ima na nebesima i na Zemlji, a ljudi pored njih ne razmišljajući prolaze i okreću glave.“ ( 105. Kur'an )
 
Islamska Sehara » Testkategorie » Islam & Porodica » Mi i naš odnos prema muževim (ženinim) roditeljima
  • Seite 1 von 1
  • 1
Suche:

Unsere Umfrage
Kako vam se svidja nasa Islamska Sehara
Antworten insgesamt: 154
Mini-Chat
Freunde
Statistik

Copyright MyCorp © 2024
Kostenlos Homepage erstellen mit uCoz